COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

687 нови случаи на COVID-19, 33 новозаболени, 1 починатo и 51 оздравени лица од Охрид

Скопје, 11. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, при што се регистрирани 687 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 310
-Куманово 55
-Битола 35
-Прилеп, Охрид и Струмица по 33
-Велес 31
-Кавадарци и Тетово по 23
-Гостивар 19
-Штип и Кочани по 17
-Свети Николе 11
-Кичево, Ресен и Виница по 7
-Неготино 6
-Гевгелија и Македонски Брод по 4
-Струга 3
-Богданци 2
-Крива Паланка, Делчево, Пробиштип, Демир Капија, Демир Хисар, Кратово и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 46 починати лица: 13 од Скопје (51, 59, две лица на 63, 65, 69, 71, две лица на 72, 81, 82, 84 и 87 години), од Битола 6 (53, 67, 70, 72, 78 и 90 години), од Тетово 4 (44, 65, 78 и 84 години), по 3 починати пациенти од Куманово (две лица по 70 и 76 години), Прилеп (34, 68 и 73 години) и Струмица (72, 76 и 82 години), по 2 од Штип (72 и 74 години), Радовиш (47 и 70 години) и Виница (62 и 76 години), по 1 од Велес (84 години), Кавадарци (84 години), Охрид (59 години), Струга (86 години), Неготино (89 години), Кратово (85 години), Македонски Брод (76 години) и Македонска Каменица (77 години).

Регистрирани се 1.347 оздравени пациенти од:

-Скопје 780
-Битола 94
-Куманово 67
-Охрид 51
-Штип 44
-Велес 43
-Тетово 33
-Кичево 32
-Гостивар 21
-Кавадарци 20
-Гевгелија 19
-Кочани 16
-Берово 14
-Струга 12
-Свети Николе и Ресен по 11
-Прилеп и Делчево по 10
-Неготино 9
-Крива Паланка 8
-Пробиштип и Дебар по 6
-Радовиш и Македонска Каменица по 5
-Виница, Демир Хисар и Кратово по 4
-Богданци и Пехчево по 3
-Македонски Брод и Валандово 1

Досега во земјата се направени вкупно 669.141 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 141.844, бројката на оздравени пациенти е 116.780, на починати е 4.228, а бројот на активни случаи изнесува 20.836. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука