COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

193 нови случаи на COVID-19, 1 новозаболено, 1 починатo и 62 оздравени лица од Охрид

Скопје, 12. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, при што се регистрирани 193 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 110
-Прилеп 16
-Кавадарци 15
-Куманово 12
-Штип 9
-Тетово 7
-Кочани и Кичево по 4
-Велес 3
-Битола, Струга и Дебар по 2
-Охрид, Струмица, Неготино, Гевгелија, Свети Николе, Валандово и Македонски Брод по 1

Пријавени се вкупно 34 починати лица: 15 од Скопје (54, 56, 60, 60, 63, 63, 67, 67, 68, 69, 69, 71, 76, 76 и 80 години), 5 лица од Прилеп (62, 64, 70, 85 и 87 години), по 2 починати лица од Куманово (74 и 83 години), Битола (59 и 75 години), Штип (68 и 77 години), Кочани (66 и 81 години) и Кичево (66 и 68 години), по едно лице од Велес (76 години), Охрид (42 години), Неготино (58 години) и Свети Николе (68 години).

Регистрирани се 1.014 оздравени пациенти од:

-Скопје 427
-Охрид 62
-Прилеп 59
-Битола 58
-Кавадарци 52
-Куманово 42
-Велес 40
-Гевгелија 35
-Гостивар 29
-Струмица 27
-Кочани 20
-Тетово 19
-Штип 18
-Валандово и Берово по 14
-Кичево и Свети Николе по 12
-Македонски Брод 11
-Неготино 8
-Крушево 7
-Струга, Делчево, Пробиштип и Богданци по 6
-Радовиш 5
-Ресен и Демир Капија по 4
-Крива Паланка, Демир Хисар, Кратово и Пехчево по 2
-Виница, Македонска Каменица и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 670.333 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 142.034, бројката на оздравени пациенти е 117.794, на починати е 4.262, а бројот на активни случаи изнесува 19.978. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука