COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

1.129 нови случаи на COVID-19, 25 новозаболени, 3 починати и 2 оздравени лица од Охрид

Скопје, 13. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, при што се регистрирани 1.129 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 458
-Битола 96
-Куманово 82
-Прилеп 54
-Велес 47
-Тетово 44
-Кавадарци 36
-Гостивар 33
-Штип 32
-Кочани 28
-Кичево 27
-Охрид 25
-Струмица 22
-Валандово 18
-Неготино и Гевгелија по 17
-Струга 15
-Радовиш 13
-Ресен 10
-Берово и Пробиштип по 7
-Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Виница по 6
-Демир Капија, Демир Хисар и Кратово по 3
-Крушево, Богданци и Пехчево по 2
-Македонска Каменица и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 27 починати лица: 12 од Скопје (60, 65, 66, 66, 69, 73, 74, 77, 78, 78, 79 и 82 години), по 3 лица од Битола (60, 66 и 79 години) и Охрид (58, 66 и 77 години), по 2 починати лица од Куманово (59 и 75 години) и Тетово (54 и 68 години) и по едно лице од Прилеп (86 години), Велес (56 години), Гостивар (76 години), Струмица (73 години) и Кичево (63 години).

Регистрирани се 1.152 оздравени пациенти од:

-Скопје 574
-Куманово 69
-Велес 67
-Битола 64
-Прилеп 60
-Тетово 45
-Кавадарци 38
-Штип 35
-Струмица 30
-Гостивар 27
-Кочани 16
-Неготино и Гевгелија по 15
-Радовиш 12
-Ресен 11
-Кичево и Пробиштип по 10
-Крива Паланка и Виница по 8
-Берово 7
-Демир Капија 6
-Дебар и Валандово по 4
-Свети Николе 3
-Охрид, Делчево, Богданци, Демир Хисар, Пехчево и Дојран по 2
-Кратово и Македонски Брод по 1

Досега во земјата се направени вкупно 674.378 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 143.162, бројката на оздравени пациенти е 118.946, на починати е 4.289, а бројот на активни случаи изнесува 19.927. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука