COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

62 нови случаи на COVID-19, во Охрид нема новозаболени, регистрирани се 1 оздравено и 1 починато лице

Скопје, 3. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 572 тестирања, при што се регистрирани 62 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 32
-Прилеп и Штип по 7
-Куманово 5
-Струмица 4
-Кавадарци 3
-Велес, Кочани, Кичево и Виница по 1

Пријавени се вкупно 25 починати лица: 10 од Скопје (69, 71, 71, 71, 72, 73, 76, 83, 86 и 86 години), по 2 починати лица од Тетово (36 и 74 години), Кавадарци (71 и 84 години) и Струмица (56 и 69 години) и по едно починато лице од Куманово (75 години), Прилеп (79 години), Битола (72 години), Велес (78 години), Штип (71 години), Охрид (81 години), Кочани (85 години), Пробиштип (63 години) и Демир Хисар (70 години).

Регистрирани се 398 оздравени пациенти од:

-Скопје 161
-Куманово 48
-Битола 42
-Кочани 24
-Велес 22
-Штип 16
-Берово 13
-Гостивар 12
-Струмица и Гевгелија по 10
-Кичево 7
-Тетово 6
-Свети Николе и Дебар по 5
-Ресен, Пробиштип, Валандово и Богданци по 3
-Радовиш 2
-Прилеп, Охрид и Пехчево по 1

Досега во земјата се направени вкупно 725.240 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.747, бројката на оздравени пациенти е 133.871, на починати е 4.961, а бројот на активни случаи изнесува 13.915. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука