COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

67 нови случаи на COVID-19, 4 новозаболени, 2 починати и 14 оздравени лица од Охрид

Скопје, 4. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.169 тестирања, при што се регистрирани 67 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопе 28
-Куманово 8
-Гостивар и Охрид по 4
-Прилеп, Тетово, Битола, Кавадарци и Штип по 3
-Струга, Кичево и Ресен по 2
-Свети Николе и Кратово по 1

Пријавено е вкупно 31 починато лице: 9 од Скопје (42, 64, 68, 68, 72, 73, 77, 77 и 86 години), 4 починати лица од Тетово (66, 73, 75 и 78 години), 3 починати лица од Велес (64, 72 и 73 години), по 2 починати лица од Битола (43 и 68 години), Охрид (45 и 87 години), Струга (54 и 64 години) и Берово (43 и 82 години) и по 1 починато лице од Куманово (59 години), Прилеп (70 години), Кавадарци (82 години), Кочани (63 години), Радовиш (60 години), Виница (67 години) и Пробиштип (71 години). Од починатите, 28 се во болнички, а 3 во домашни услови.

Регистрирани се 782 оздравени пациенти од:

-Скопје 267
-Струмица 151
-Кавадарци 54
-Прилеп 43
-Битола 40
-Куманово 29
-Валандово 23
-Штип 22
-Неготино 15
-Велес и Охрид по 14
-Кочани 13
-Крива Паланка 12
-Виница 11
-Тетово и Гевгелија по 9
-Свети Николе и Делчево по 8
-Гостивар 7
-Кичево и Пробиштип по 5
-Демир Капија 4
-Радовиш, Крушево и Македонска Каменица по 3
-Богданци и Кратово по 2
-Струга, Ресен, Берово, Македонски Брод, Пехчево и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 726.409 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.814, бројката на оздравени пациенти е 134.653, на починати е 4.992, а бројот на активни случаи изнесува 13.169. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука