COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

135 нови случаи на COVID-19, 3 новозаболени и 8 оздравени лица од Охрид

Скопје, 9. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, при што се регистрирани 135 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

-Скопје 74
-Куманово 11
-Битола 7
-Виница 6
-Прилеп, Тетово и Струмица по 5
-Охрид и Пробиштип по 3
-Велес, Штип, Кичево, Ресен и Радовиш по 2
-Кавадраци, Струга, Кочани, Свети Николе, Крива Паланка и Крушево по 1

Пријавени се вкупно 14 починати лица: 7 од Скопје (47, 64, 69, 71, 72, 76 и 79 години), 3 лица од Куманово (67, 71 и 85 години), и по 1 починато лице од Битола (49 години), Струмица (78 години), Кичево (82 години) и Крива Паланка (85 години).

Регистрирани се 298 оздравени пациенти од:

-Скопје 119
-Куманово 31
-Битола 30
-Штип 16
-Струмица 14
-Велес 13
-Кочани 11
-Кичево 9
-Охрид 8
-Тетово и Виница по 5
-Гостивар, Струга, Свети Николе и Ресен по 4
-Радовиш, Валандово, Богданци и Демир Хисар по 3
-Гевгелија и Пехчево по 2
-Крива Паланка, Берово, Пробиштип, Кратово и Македонска Каменица по 1

Досега во земјата се направени вкупно 740.005 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.026, бројката на оздравени пациенти е 137.962, на починати е 5.093, а бројот на активни случаи изнесува 10.971. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука