COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

18 нови случаи на COVID-19, нема новозаболени лица во Охрид

Скопје, 10. јуни 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, при што се регистрирани 18 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство.

По градови:

• Скопје 8
• Куманово 5
• Кочани 2
• Тетово, Крива Паланка и Кратово по 1

Пријавено е 1 починато лице: од Скопје (61 години), починато во болнички услови.

Регистрирани се 31 оздравен пациент од:

• Скопје 11
• Виница 3
• Куманово, Кочани, Прилеп, Тетово, Битола, Кавадарци и Кичево по 2
• Струмица, Крива Паланка и Радовиш по 1

Досега во земјата се направени вкупно 823.776 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.487, бројката на оздравени пациенти е 149.582, на починати е 5.468, а бројот на активни случаи изнесува 437. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука