Култура

Охрид во чест на Блаже Конески

Охрид, 7. јули 2021 (ОХРИДПРЕС) – Оваа сабота, 10-ти јули ќе се одржи свеченост по повод одбележување на 100 години од раѓањето на Блаже Конески, назначајната личност во поновата Македонска историја.

Настанот ќе биде збогатен со настап на градскиот мешан хор „Vox Lychnidos“, а ќе биде прикажан и документарниот портрет за охридскиот поет Славе Ѓорго Димоски, насловен „Поет на мал народ”, во режија на охриѓанецот Антонио Вељаноски, кој живее и работи во Прага. Притоа, ќе биде прикажан и краток документарен филм под наслов „Поет на мал народ”, во режија на охриѓанецот Антонио Вељаноски.

Нема достапен опис

Свеченоста ќе се одржи во предворјето на црквата „Св. Софија“ од 21:00 часот. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука