COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

17 нови случаи на COVID-19, нема новозаболени лица во Охрид

Скопје, 22. јули 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 2.896 тестирања, а регистрирани се 17 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

• Тетови 9
• Скопје 6
• Прилеп и Гостивар по 1

Регистрирано е едно починато лице од Скопје (70 години).

Регистрирани сe 7 оздравени пациенти од:

• Куманово и Тетово по 3
• Скопје 1

Досега во земјата се направени вкупно 941.178 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.981, бројката на оздравени пациенти е 150.251, на починати е 5.489, а бројот на активни случаи изнесува 241. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука