Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ

Завод и Музеј Охрид: Изработен е 3D модел од ранохристијанската базилика кај „Св. Еразмо“

Охрид, 13. септември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Со примена на фотограметриско снимање изработен е 3D модел од ранохристијанската базилика кај „Св. Еразмо“, во близина на Охрид.

– Прецизната документација од оваа градба, првенствено е потребна за изработка на Проекти за конзервација на архитектурата и мозаиците, а 3D моделот од базиликата го изработи д-р Христијан Талевски од Институтот за старословенска култура од Прилеп, информираат од Завод и Музеј Охрид.

Истиот може да се види ОВДЕ. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука