COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

373 нови случаи на Covid-19, 20 новозаболени и 13 оздравени лица од Охрид

Скопје, 30. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа направени се 5.489 тестирања, при што се регистрирани 373 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

• Скопје 196
• Битола 36
• Охрид 20
• Кавадарци 18
• Прилеп 17
• Струмица и Гевгелија по 11
• Велес 9
• Крива Паланка 7
• Куманово и Штип по 6
• Кичево, Неготино, Ресен, Валандово и Македонски Брод по 4
• Тетово, Кочани и Делчево по 3
• Радовиш 2
• Струга, Богданци, Демир Хисар, Демир Капија и Дојран по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 8 починати лица од Скопје (54, 66, 68, 71, 79, 87, 87 и 87 години), две починати лица од Битола (67 и 72 години) и по едно починато лице од Кичево (75 години) и Штип (74 години). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Covid-19 од „Мој Термин“, пријавени се шест починати лица со датум на смрт од 03.12. до 21.12.2021 година. Регистрираните се починати лица од Скопје (3), Битола (1), Куманово (1) и Струга (1). На возраст од 65 до 92 години. Три лица се починати во болнички услови и три лица се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 320 оздравени пациенти од:

• Скопје 175
• Прилеп 24
• Битола 19
• Кавадарци 18
• Охрид 13
• Велес 9
• Гевгелија 8
• Штип 7
• Куманово 6
• Ресен, Тетово и Радовиш по 5
• Кичево и Валандово по 4
• Струмица и Кратово по 3
• Неготино и Кочани по 2
• Крива Паланка, Делчево, Демир Хисар, Свети Николе, Берово, Виница, Пробиштип и Пехчево по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.591.522 тестирања на Covid-19.

Вкупната бројка на Covid-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 224.507, бројот на оздравени пациенти е 211.548, на починати е 7.953, а бројот на активни случаи изнесува 5.006. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука