Избор Спорт ТОП ВЕСТИ

Судот пресече: Новак Ѓоковиќ ќе игра на Australian Open, може да го депортира само одлука на министарката Керен Ендруз

Мелбурн, 10. јануари 2022 (ОХРИДПРЕС) – Судот ја отфрли одлуката на граничните службеници кои одлучија дека тој не ги исполнува критериумите за ослободување од условите за влез, објавуви Sky News.

Новак Ѓоковиќ ја доби својата жалба против депортацијата од Австралија, откако граничните власти претходно одлучија дека не ги исполнува критериумите за ослободување од условите за влез. Тениската ѕвезда помина четири ноќи во австралиски хотел за имиграција пред да започне виртуелното сослушување околу 10 часот по локално време (23 часот во неделата Велика Британија) во Федералниот круг и семеен суд на Австралија.

Судот ја отфрли одлуката на персоналот за имиграција на аеродромот во Мелбурн кога Ѓоковиќ пристигна минатата недела дека не ги исполнува правилата за ослободување од условот за влез сите неавстралијци да бидат целосно вакцинирани за Covid-19. Тенисерот тврдеше дека требало да му биде дозволено да влезе бидејќи „неодамна бил заразен со ковид во декември 2021 година и врз основа на тоа имал право на медицинско ослободување во согласност со правилата и упатствата на австралиската влада. Неговите адвокати поднесоа судски документи кои покажаа дека Ѓоковиќ минатиот месец бил позитивен на тестот за Covid-19 и закрепнал.

Сега се чека уште одлуката на министарката Керен Ендруз, која е единствената која може да го депортира Ѓоковиќ и покрај одлуката на судот. Ако тоа не го направи, Новак ќе игра на Australian Open, каде до сега освои девет титули. (Крај)

извор: Слободен печат/b92.net фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука