Економија Избор Македонија ТОП ВЕСТИ

Поскапуваат бензините и дизелот

Скопје/Охрид, 17. јануари 2022 (ОХРИДПРЕС) – Од полноќ растат цените на нафтените деривати.

Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика малопродажните цени на Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за 1 денар, додека Еуродизелот (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство за 1,50 денари.

Се зголемува и цената на мазутот за 1,103 денари/килограм.

  • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 76,50 денари/литар
  • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 78.50 денари/литар
  • Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 69 денари/литар
  • Масло за горење – Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) – 69 денари/литар
  • Мазут М-1 НС – 42,827 денари/килограм. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука