Избор Празници Струга ТОП ВЕСТИ

По 13-ти пат во Струга се одржа Ѓурѓовденската литија – Еордија (Фото)

Струга, 7. мај 2022 (ОХРИДПРЕС) – Денеска во Струга по 13-ти пат се одржа познатата Литија со моштите на „Свети Георгиј Победоносец“ и чудотворната икона на светецот.

Верниците уште еднаш се поклонија пред светињите на вечерната богослужба која се одржа во црквата „Свети Ѓеоргиј“.

May be an image of 1 person, standing and outdoors

Традиционално на вториот ден Ѓурѓовден, 7-ми мај, во Струга се одржува Литија со моштите од Свети Георгиј Победоносец од истоимениот манастир во Рајчица. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука