Избор Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ

Одбележан Меѓународниот ден на физичката активност

Охрид, 10. мај 2022 (ОХРИДПРЕС) – Со низа настани, денес во Охрид се одбележа Меѓународниот дена на физичката активност.

Ученици од сите општински основни и средни училишта учествуваа во одбележувањето. Градоначалникот на Охрид д-р Кирил Пецаков ги поздрави присутните и организаторите, потенцирајќи ја неопходноста од секојдневата физичка активност.

– Уште од античко време е позната максимата „Во здраво тело, здрав дух“, што ја отсликува посакуваната оптимална здравствена состојба на секој поединеци укажува на неопходноста од сејдневната физичка активност. Токму денес на Меѓународниот ден на физичката активност, Општина Охрид и Сојузот на училишен спорт Охрид, ја организираат оваа манифестација, за да ја поттикнат физичката активност и спортот кај најмладите, но и кај повозрасните, рече градоначалникот Кирил Пецаков.

За почеток присутните ученици се загреваа со аеробик, а ревијални натпревари се одгираа во футсал, баскет, пинг понг, велосипедизам, одбојка, шах. Потоа едрење и кајак во организација на ЕК „Акватика“ и КК „Стрмец“, а дел од учениците од средните училишта планинареа заедно со Жанко Голабоски и шампионот во планинско трчање Дејан Ангелоски. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука