ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Култура Охрид ТОП ВЕСТИ

Амбасадорот на САД во Република Македонија Кејт Мари- Брнз во посета на НУ Завод и Музеј Охрид

Охрид, 19. мај 2022 (ОХРИДПРЕС) – Амбасадорот на САД во Република Македонија Кејт Мари- Брнз оствари посета на НУ Завод и Музеј Охрид.

– За време на средбата, амбасадорката беше запознаена со историјата и со богатото културно наследство од Охридскиот регион и ги посети Галеријата на икони, средновековните цркви Св. Богородица Перивлептос и Св. Софија, како и богатата археолошка и етнолошка поставка во Музејот во Куќата на Робевци, информираат од охридскиот Завод и Музеј. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: Завод и Музеј Охрид

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука