COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

679 нови случаи на Covid-19, 38 новозаболени и 79 оздравени лица од Охрид

Скопје, 9. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа, направени се 1.537 тестови, при што се регистрирани 679 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

• Скопје 273
• Битола 59
• Oхрид 38
• Кавадарци 37
• Куманово 35
• Гостивар 30
• Тетово 28
• Прилеп 24
• Кочани 17
• Струмица, Берово, Струга и Велес по 13
• Гевгелија 12
• Штип 11
• Неготино и Радовиш по 10
• Кичево, Ресен, Делчево, Виница и Кратово по 5
• Крива Паланка 4
• Валандово 3
• Свети Николе, Дебар и Крушево по 2
• Пробиштип, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија по 1

Од вкупниот број на позитивни (679), регистрирани се 130 реинфекции.

Регистрирани сe 291 оздравен пациент од:

• Охрид 79
• Битола 39
• Струга 33
• Кавадарци 22
• Гостивар 19
• Прилеп 17
• Кичево 11
• Скопје и Велес по 9
• Неготино 8
• Гевгелија и Радовиш по 7
• Куманово и Ресен по 6
• Тетово 5
• Дебар 4
• Кочани, Штип и Демир Хисар по 2
• Виница , Крушево, Богданци и Демир Капија по 1

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавено пријавено едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Covid-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Досега во земјата се направени вкупно 2.130.248 тестирања на Covid-19.

Вкупната бројка на Covid-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 332.667, бројот на оздравени пациенти е 318.890, на починати е 9.398, а бројот на активни случаи изнесува 4.379. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука