COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

473 нови случаи на Covid-19, 31 новозаболени, едно починато и едно оздравено лице од Охрид

Скопје, 19. август 2022 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа, направени се 1.131 тестови, при што се регистрирани 473 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

• Скопје 204
• Битола 37
• Охрид 31
• Куманово 21
• Струмица 20
• Кавадарци 17
• Прилеп 16
• Кочани 14
• Велес и Кичево по 12
• Тетово и Гевгелија по 11
• Штип 9
• Неготино 7
• Радовиш 6
• Струга, Ресен, Свети Николе и Берово по 5
• Гостивар, Делчево и Виница по 4
• Крива Паланка и Кратово по 3
• Демир Капија 2
• Дебар, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Пехчево по 1

Од вкупниот број на позитивни (473), регистрирани се 114 реинфекции.

Регистрирани сe 513 оздравени пациенти од:

• Скопје 243
• Битола 30
• Куманово 29
• Гостивар 21
• Кавадарци 20
• Струмица и Велес по 18
• Неготино 16
• Прилеп 15
• Гевгелија 14
• Штип 13
• Кичево 12
• Тетово 11
• Радовиш и Виница по 8
• Кочани 7
• Крива Паланка 6
• Делчево 5
• Ресен и Берово по 3
• Свети Николе, Богданци, Крушево и Демир Хисар по 2
• Охрид, Струга, Кратово, Валандово и Македонски Брод по 1

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 3 починати лица од Скопје (76 години), Охрид (70 години) и Прилеп (93 години). Две лица се починати во болнички услови и едно во домашни услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза Covid-19 од „Мој Термин“ нема регистрирани починати лица.

Досега во земјата се направени вкупно 2.141.456 тестирања на Covid-19.

Вкупната бројка на Covid-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 337.513, бројот на оздравени пациенти е 324.633, на починати е 9.440, а бројот на активни случаи изнесува 3.440. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука