Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ

Концерт на Trio Dolce во црквата „Св. Софија“, во чест на јубилејот на Митрополитот Тимотеј

Охрид, 9. септември 2022 (ОХРИДПРЕС) – Во чест на јубилејот на Митрополитот Тимотеј, утре со почеток во 19:00 часот, во црквата „Св. Софија“ во Охрид, ќе се одржи концерт на Trio Dolce.

Ќе настапат Светлана Богданоска- Ристоски на флејта, Андријана Дукоска на виолончело и Марија Шамоска- Буџаковски на пијано.

Програма:

1. Протопсалт Георгиј Секулоски: Тебе поем
Гостин: чтец/псалт Андреј Иваноски

2. Протпосалт Георгиј Секулоски: Христос Воскресе
Гостин: чтец/псалт Андреј Иваноски

3. Протопсалт Георгиј Секулоски: Достојно ест
Гостин: чтец/псалт Андреј Иваноски

4. Loice Farrenc: Trio Op. 45
II. Andante
III.Scherzo

5. C. M. von Weber :Trio op. 63
III. Andante espressivo
IV. Finale

6. Johannes Bhrams
– Hungarian dance No. 1 Allegro Molto

7. Astor Piazzolla
– Primavera porteno
– Invierno porteno

8. Трајко Прокопиев: Дојранка

9. Vittorio Monti – „Chardash“ (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука