Економија ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ

Conde Nest Traveller: Охрид е совршена основа за одмор покрај езерото

Охрид, 21. септември 2022 (ОХРИДПРЕС) – Охрид е совршена основа за одмор покрај езерото што ги комбинира слатководното пливање и сончањето со природата која предизвикува стравопочи, пишуваат уредниците на реномираниот сајт Conde Nest Traveller во веста за најпотценетите градови во Европа за одмор, меѓу кои се најде и Охрид.

– Сите знаеме дека Балканот е дом на некои прекрасни приморски места, но не треба да заборавиме на езерата во регионот. Едно од најстарите и најдлабоки езера во Европа, Охридското Езеро се протега во најголемиот дел низ Македонија и Албанија. Истоимениот град Охрид е совршена основа за одмор покрај езерото што ги комбинира слатководното пливање и сончањето со природата која предизвикува стравопочит (езерото често се нарекува „европски Галапагос“, благодарение на неговата густа биолошка разновидност) и византиска религиозна историја и архитектура, пишува Conde Nest Traveller, пренесе maskimagazin.faktor.mk.

Додаваат дека по релаксирачко утро покрај водата на плажата Потпеш или Канео, убаво е да се талка по пешачката патека и шармантните калдрмани улици на градот заштитен од УНЕСКО.

– За историски шмек, упатете се до црквата Свети Јован кај карпата во Канео или восхитувајте се на прекрасните глетки од Цар Самуиловата тврдина, пред да го откриете Античкиот македонски театар од Охрид. Срдечната локална кујна е она по што е позната Македонија. Ако имате малку повеќе време, задолжително патување со брод преку езерото до волшебниот манастир Свети Наум, потенцираат од Conde Nest Traveller. (Крај)

извор: maskimagazin.faktor.mk фото: ОхридПрес

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука