COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

98 нови случаи на Covid-19, во Охрид нема новозаболени, регистрирано едно оздравено лице

Скопје, 21. септември 2022 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа, направени се 775 тестови, при што се регистрирани 98 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

• Скопје 68
• Прилеп 6
• Куманово и Битола по 5
• Велес и Ресен по 3
• Тетово, Кавадарци и Штип по 2
• Кратово и Берово по 1

Од вкупниот број на позитивни (98), регистрирани се 26 реинфекција.

Регистрирани сe 79 оздравени пациенти од:

• Скопје 40
• Битола 10
• Куманово и Кавадарци по 5
• Штип и Неготино по 3
• Прилеп и Велес по 2
• Тетово, Берово, Охрид, Кочани, Гевгелија, Крива Паланка, Дебар, Крушево и Македонски брод по 1

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Covid-19 од „Мој Термин“, не се регистрирани починати лица.

Досега во земјата се направени вкупно 2.164.476 тестирања на Covid-19.

Вкупната бројка на Covid-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.413, бројот на оздравени пациенти е 332.229, на починати е 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 660. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука