Избор Култура Струга ТОП ВЕСТИ

В недела ќе се одбележат 160 години од смртта на Браќата Миладиновци

Струга, 28. септември 2022 (ОХРИДПРЕС) – В недела, 2-ри октомври, во холот на Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга, ќе се одбележи 160 годишнината од смртта на македонските преродбеници Димитрија и Константин Миладинови.

– Настанот е со почеток во 18:00 часот, а ќе биде промовирана монографијата на Ристе Миладин – Јубилејна монографија 1968-2008-2018 50 години театарска дејност, 10 години Драмско студиот „Миладин“ и збирката песни на Христијан Миладинов – „Под месечината“, информираат од Центарот за култура.

Можно е да е слика од 1 лице и текст кој вели „160 години од CMPTTa на македонските прерод преродбеници димитрија и константин миладиновци промоцилана монографила промоцила на збирка песни христиданмиладинов миладин под месечината фиданка датум: октомври 2022г. место: хол на центар култура брака миладиновци време: 18:00ч. промотори на монографилата проф. д-p иван додовски проф. д-р отец стефан санцакоски димитрие дурацоски промотор HA збирката песни: проф. билјана мартиноска културно забавна програма коктел фиданка“

Промотори на монографијата се проф. д-р Иван Додовски, проф. д-р отец Стефан Санџакоски и Димитрие Дурацоски, додека на збирката песни проф. Билјана Мартиноска.

Предвидена е и културно забавна програма, а влезот ќе биде слободен. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука