COVID-19 Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ

81 нови случаи на Covid-19, во Охрид нема новозаболени лица

Скопје, 30. септември 2022 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа, направени се 734 тестови, при што се регистрирани 81 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија.

По градови:

• Скопје 55
• Битола 6
• Кавадарци 4
• Куманово 3
• Прилеп и Тетово по 2
• Велес, Струмица, Штип, Гевгелија, Неготино, Радовош, Свети Николе, Виница и Кратово по 1

Од вкупниот број на позитивни (81), регистрирани се 20 реинфекции.

Регистрирани сe 77 оздравени пациенти од:

• Скопје 54
• Велес 8
• Куманово 5
• Кавадарци и Прилеп по 2
• Тетово, Штип, Гевгелија, Неготино, Кратово и Кичево по 1

Во текот на изминатите 24 часа, не е регистрирано починато лице. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза Covid-19 од „Мој Термин“, не се регистрирани починати лица.

Досега во земјата се направени вкупно 2.169.626 тестирања на Covid-19.

Вкупната бројка на Covid-19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.961, бројот на оздравени пациенти е 332.932, на починати е 9.534 а бројот на активни случаи изнесува 495. (Крај)

извор: Министерство за здравство фото: Министерство за здравство

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука