Спорт

Апсења во Аргентина поврзани со коруција во ФИФА

Буенос Аирес,19. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Аргентинската полиција по потерницата распишана од американските власти, поради истрагата за корупција во ФИФА ги уапсила аргентинските бизнисмени Уго и Маријано Хинкинс.

Како што пренесува агенцијата Ројтер ,ФБИ ги сомничи таткото и синот дека се здружиле со уште еден сонародник, за да профитираат од медиумските права од регионалните фудбалски лиги, поткупувајќи ги локалните власти со десетици милиони долари.  (Крај)

извор: Спорт ТА фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука