Здравје Избор

Тесната облека е штетна по здравјето

Канбера, 23. јуни 2015 (ОХРИДПРЕС) – Тесните панталони, досега повеќе пати било докажано дека може да се многу опасни за здравјето, предупредуваат австралиски доктори.

Носењето на тесна облека може да предизвика привремено губење на чувствителноста на кожата, како и движењето на екстремитетите.

Лекарите објаснуваат дека тесната облека, го намалува протокот на крв, а ги лишува мускулите од кислород. Нервните завршетоци кои биле повредени од долготрајни притисоци, доведуваат до недостаток на чувствителност во нозете и губењето на контрола над движењата. (Крај)

извор: АФП фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука