Забава Избор

SUPER Fresh music: Eric Clapton & Jeff Beck – Moon River

Охрид, 24. мај 2023 (ОХРИДПРЕС) – Двајцата стари мајстори, Eric Clapton и Jeff Beck ја снимија култната „Moon River“ на Henry Mancini од филмот Breakfast at Tyffany`s од 1961 година, како едно емотивно парче музика во кое се гледа нивното мајсторство на гитарата.

Снимена во јануари 2022 година, „Moon River“ е последната песна на Beck, кој почина во јануари годинава, заедно со долгогодишниот соработник на Clapton, Simon Climie.

– Кога ја снимивме песната беше брилијантна, но сепак, Eric ми рече да му ја пратам на Jeff, на кого исто така многу му се допадна. Наскоро тој го додаде и неговиот неверојатен гитарски дел, по што знаевме дека имаме фантастично парче музика, вели Climie.

Апсолутно најдобриот музички избор го имате секојдневно, 24 часа на Број 1 медиумот во регионот, охридското Супер радио. Уживајте во музичкиот избор на еден од нашите дигитални канали – Happy radio: Cafe, Greatest Hits, Top 40 Hits, Македонски хитови, Ex Yu, Dance, Hip Hop, Balkan Mix, Lounge, Мак Класик, Love Songs и Smooth Jazz. Ако музиката е одговорот, прашањето е: Што ќе слушаме денес? Се’ што сакам да слушам на едно место – Клик PLAY и УЖИВАЈ! (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука