Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ

Изложба „Apis Art“ –  Пчелна уметност од Филип Цветковиќ од Србија во Касарна Хаб

Охрид, 25. мај 2023 (ОХРИДПРЕС) – Во Касарна Хаб – Охрид, во четврток, на 1. јуни 2023 година од 12:00 часот ќе се одржи изложба на влијателниот уметник од Белград, Србија, Филип Цветковиќ на тема „Apis Art“ –  Пчелна уметност.

– Природата и уметноста се две нераскинливи целини, и двете целини имаат моменти кои ги тераат да бидат
тесно поврзани со раѓањето и смртта. Уметноста како таква има слобода и преку оваа благодат ја опишува природата од многу агли. Врската помеѓу природата и уметноста е воспоставена на антимиметички начин, земањето мотиви од природата не значи да се пренесе неговата целосна форма, но деталот како инспирација за создавање на замислено уметничко дело. Во моментите на тој спој, сè се менува и се појавува сосема нова визуелна уметност момент, кој е плод на несебичноста на природата и човекот кој е едно со вселената. На кожата на лицето со набори, пори, брчки, се формира материја од отворена структура натопена во сетила, гнев, импулси, тишина и тага. Преку градацијата на мотивите и организирањето на хоризонталните мотиви – неговата површина спонтано, прогресивно и изненадувачки се менува. Таа станува реалност сама за себе, создадена исто како што се создадени сите во природата. Црно-жолтиот мотив за природата значи опстанок, процесот на опрашување создава живот, создава сè што нè опкружува.
Природата е уметност, ако не постоеше немаше да постои. Целта на прикажувањето на мотивот на пчелата е да се разгледа и прикаже значењето низ призмата на културата и уметноста, природата и опстанокот на пчелите во неа. За екологијата и природата не треба да молчиме, таа е дел од нас и ние сме дел од неа
на тој систем и синџир. Ајде да се грижиме за неа, тоа е единствениот начин таа да се грижи за нас, ја најавуваат организаторите изложбата.

На изложбата ќе има над 200 ученици од Србија и Македонија, на Агријада – Охрид. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука