Здравје

При сончаница луѓето да не се лекуваат сами

Лондон, 31. јули 2015 (ОХРИДПРЕС) – Нервниот систем е при престој на висока температура може да регенерира одбранбена функција.

Ова се условува од една страна од директното влијание на топлината, претежно врз черепот, а од друга – од индиректно оштетување, кое може да предизвика дехидрација, губење на соли и минерали и др.

Неслучајно, при високи температури на воздухот и неможност за адекватно ладење, се забележува потешко одвивање на некои невролошки болести – на пример мозочен удар.

Превенцијата на нервниот систем од штетното влијание на високите температури бара, на прво место, заштита од директна сончева светлина врз очите и главата.

При екстремно прегревање на организмот се развива т.н.. “топлотен” или “сончев удар” – состојби кои можат да бидат опасни за животот, а водечките симптоми кај нив се од страна на централниот нервен систем.

При манифестации на сончаница и главоболка, гадење, повраќање, проследено со поспаност и опуштеност, луѓето не смета самите да се лекуваат, туку под итно да побараат медицинска помош. (Крај)

извор: BBC фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука