Свет

Утре средба на Лавров и Кери

Вашингтон, 29. септември 2015 (ОХРИДПРЕС) – Државниот секретар на САД за време на интервју за американскиот телевизиски канал MSNBC, изјави дека утре повторно ќе се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

– Постои потенцијал за постигнување на напредок во Украина во следните месеци, рече Кери.

Лавров и Кери веќе се сретнаа за време на 70-тата сесија на Генералното собрание на ОН, каде што разговараа за активностите на Русија во Сирија. (Крај)

извор: MSNBC фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука