Свет

Франција калкулира со предложените реформи за земјите надвор од ЕУ

Париз, 4. февруари 2016 (ОХРИДПРЕС) – Франција го прифаќа предлогот за реформи, кој беше претставен од Велика Британија во ЕУ, како основа за преговори.

Но земјата не се согласува со ставките во одредени граници. Ставот на Франција го прнесе портпаролот на кабинетот во Париз.

– Две точки се крајно важни за Франција. Треба да не излегуваме од важечките засега договори и да не дозволиме земји надвор од еврозоната да се мешаат во нејзината политика, истакна портпаролот. (Крај)

извор: Reuters фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука