Избор Охрид Празници

За припадниците од муслиманска вероисповед започнува светиот месец Рамазан

Охрид, 6. јуни 2016 (ОХРИДПРЕС) – За припадниците од муслиманска вероизповед започнува месецот на жртвувањето, светиот месец Рамазан.

Месецот на Рамазан за муслиманските верници е можност да се одразат и да се оценат работите кои се важни во животот, верата, семејството, пријателите и општеството, а потсетува на вредностите на мирот, љубовта, правдата, жртвувањето, солидарноста и добротворните цели.

Од Исламската верска заедница во Македонија на верниците им посакуваат лесен пост и прифатливи молитви. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука

Слични објави