Избор Македонија

Најмалку 15 жртви во невремето во Скопје

Скопје, 7. август 2016 (ОХРИДПРЕС) – Вчерашното невреме кое ги зафати Скопје и околината однесе најмалку 15 жртви, јави порталот НоваТв.

Жртви се потврдени во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени места од невремето.

Вчерашниот пороен дожд и силен ветер во Стајковци и Синѓелиќ, предизвикаа одрони и свлечишта и ги поплави домовите и возилата.

Повеќе од 30 возила приближно час и половина беа заглавени на обиколницата кај селото, поради свлечиште што формирало насип, а водата влегувала и во автомобилите. Во Стајковци синоќа беа испратени припадници на војската и на специјалните единици.

13942712_10209574930106071_1787373595_n

13956875_10209574930066070_2115869130_n

13900727_10209574930026069_1394378082_n

13937075_10209574930146072_1307062889_n

13936957_1740022136261315_283092141_n

извот: НоваТв фото: социјални мрежи

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука