Избор Култура

Проекција на документарен филм за Моравската мисија на Кирил и Методиј

Охрид, 16. октомври 2017 (ОХРИДПРЕС) – Утревечер во амфитеатарот на Филмската академија во Охрид ќе се одржи проекција на документарен филм за 1150-тата годишнина од доаѓањето на двајца реномирани професори Кирил и Методиј во Велика Моравија.

Филмот е придружуван од двајца современи чешки свештеници, Мирослав Херолд и Марек Орко Вача, кои учествуваат во изведените делови од документарната улога на двајцата браќа од Солун и формално го реконструираат своето патување од поранешната Византиска империја до Моравија, а подоцна и во Италија .

Тие ги рекапитулираат различните аспекти и фази од животот на двајцата браќа: нивните религиозни, мисионерски и официјални активности во Византиската империја, разноврсни таленти, разузнавање и образование на Константин, особено во сферата на јазиците што го доведоа до задача да ја шират христијанската вера меѓу словенските народи во нивниот говор.

Проекцијата е со почеток во 18:00 часот, а влезот е слободен. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука