Спорт

Мареј неизвесен за „Ролан Гарос“, ќе се чува за „Вимблдон“

Лондон, 23. април 2018 (ОХРИДПРЕС) – Поранешниот прв светски рекет, Британецот Енди Мареј најверојатно ќе го пропушти Грен слемот „Ролан Гарос“.

Како што објавија дел од англиските медиуми, Мареј таква одлука донел со цел подобро да се подготви за домашниот Грен слем „Вимблдон“.

Британецот првично беше вклучен во листата натпреварувачи за Францускиот Опен кој е закажан да се игра во периодот од 27 мај до 10 јуни.

Грен слемот во Лондон, е планиран за првата половина на седми месец (2-15 јули). (Крај)

извор: А1.он фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука