Избор Свет

Во Стразбур влегува во сила забрана за пушење во паркови и градини

Стразбур, 26. јуни 2018 (ОХРИДПРЕС) – Градскиот совет на Стразбур одлучи да забрани пушење во сите јавни паркови и градини, што е првпат во Франција, објавија француските медиуми.

Забраната стапува во сила на 1-ви јули и беше усвоена едногласно од општинскиот совет, кој сака да се спротистави на растечката употреба на тутун и на последиците врз животната средина, безбедноста и здравјето на луѓето, се вели во соопштението.

Забраната, подготвена во соработка со Лигата против ракот, првично ќе стапи на сила во шесте големи паркот на градот, а подоцна и за сите јавни зелени површини.

По „експерименталната фаза“ во 2018 година, во 2019 година казните ќе бидат 68 евра.

– Еден отпушок може да загади до 500 литри вода за пиење, што станува несоодветна за пиење”, предупреди општината.

Во 2017 година бројот на пушачи во Франција е намален  „историски” – за еден милион – соопшти Владата благодарение на зголемувањето на цените на цигарите, но и на супститути како електронските цигари. (Крај)

извор: Локално фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука

Слични објави