Спорт

Перу ќе игра финале по пауза од 44 години (Видео)

Порто Алегре, 4. јули 2019 (ОХРИДПРЕС)Фудбалската репрезентација на Перу направи уште едно големо изненадување на Копа Америка 2019. Перуанците го поразија бранителот на трофејот Чиле и се пласираа во големото финале.

Перу по пауза од 44 години повторно ќе се бори за титулата на континенталниот шампионат на Јужна Америка. Последен пат кога Перу играле во финалето ја освоиле титулата, тоа се случило во 1975 година.

До големата победа Перуанците дојдоа со два гола во првиот гол. Стрелци беа Флорес и Јотун, а асистент Кариљо. Во последната минута ветеранот Гереро стави точка на победата.

Целиот текст тука

извор: Топспорт фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука

Слични објави