Спорт

Френк Лампард е нов тренер на Челзи

Лондон, 4. јули 2019 (ОХРИДПРЕС)Френк Лампард официјално се врати во Челси, но во поинаква улога. Најдобриот стрелец во историјата на „сините“ е новиот менаџер на клубот од „Стенфорд Бриџ“.

Лампард минатата сезона дебитираше како тренер. Со Дерби каунти не успеа да избори пласман во Премиер лигата. Во завршниот меч Дерби каунти беа поразени од Астон Вила (1:2).

Добрите резултати што ги постигна со Дерби каунти и заминувањето на Маурицио Сари од Челси го исфрлија Лмапард во пол-позиција за нов тренер. Денес тој потпиша три годишен договор со Челси.

Целиот текст тука

извор: Топспорт фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука

Слични објави