Спорт

АФЦОН: Тунис по пенал-драмата е последниот четврт-финалист (видео)

Исмаили, 9. јули 2019 (ОХРИДПРЕС)Репрезентацијата на Тунис е последниот четврт-финалист на Африканскиот куп на нации по драматичната победа на пенали над над Гана откако мечот заврши 1:1, за да обезбеди пресметка со најголемото изненадување на шампионатот во Египет, Мадагаскар.

Гана прва постигна гол во 45. минута, но прекрасниот гол со петица беше поништен поради претходен офсајд. Таха Кениси во 73. минута од мечот го постигна единствениот гол по една убава брза акција на Тунижаните, што беше доволно да се скрши отпорот на Гана. Кога изгледаше дека мечот е готов, Рами Бедуи само што влезе во игра си даде автогол во 96. минута од мечот за продолженија.

Целиот текст тука

извор: Топспорт фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука