Спорт

„Роџер игра најубав, а Новак најдобар тенис“

Загреб, 17. јули 2019 (ОХРИДПРЕС) – Хрватскиот тениски тренер Никола Пилиќ за „Индекс“ зборувал за Вимблдон и соработката со Новак Ѓоковиќ. Еден од најпознатите тренери во светот на тенисот вели дека е воодушевен од финалниот меч на најпрестижниот тениски турнир помеѓу Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер.

„Величенствено…Зал мие што некој мораше да биде поразен. Ако некој меч требаше да има двајца победници тогаш тоа беше ова финале. Тие го играат најдобриот тенис во светот. Сум се изнагледал тениски мечеви, овај веројатно е најдобриот. Сепак имам замерки. Новак сервираше слабо, но беше фантастичен од основната линија. Чинам дека бекхендот на Федерер никогаш не бил толку добра. Прекрасен меч“, рекол Пилиќ.

Целиот текст тука

извор: Топспорт фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука

Слични објави