Избор ОБРАЗОВАНИЕ ТОП ВЕСТИ

Отворена Летната школа по мајчин јазик за децата од дијаспората

Охрид, 22. јули 2019 (ОХРИДПРЕС) – Вчера во Охрид беше отворена традиционалната Летна школа по мајчин јазик за децата од дијаспората, во организација на Агенцијата за иселеништво.

Во наредните седум дена, 50 деца од Шведска, Германија, Австрија, Данска, Хрватска, Швајцарија и други земји ќе имаат можност заедно да учат и другаруваат и одблиску да ја запознат македонската историја, традиција, култура и јазик, пренесена од едукаторите на Летната школа.

Image may contain: 4 people, crowd and outdoor

Пред присутните се обратија директорот на Агенијата за иселеништво, Никола Шалваринов, кој се заблагодари пред присутните и посочи дека Агенцијата за иселеништво е посветена на реализацијата на проекти кои имаат за цел да ги доближат македонските иселеници.

Image may contain: 13 people, people sitting, shoes, suit and outdoor

На свеченото отворање на Летната школа, свое обраќање имаше и министерот задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми, кој посочи дека ваквите проекти треба да продолжат и во иднина, бидејќи се мост помеѓу земјата и иселениците. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: Агенција за иселеништво

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука