Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Туризам

Водата во Охридското Езеро денес со температура од 25,5 степени

Охрид, 9. август 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охридското Езеро денес е на кота од 693,45 метри надморска височина, односно 11 сантиметри над просекот за месец август од 693,34 метри.

Според мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи, температурата на водата во езерото, измерена денес во 13:30 часот беше високи 25,5. степени.

Метеоролозите најавуваат сончево и многу топло време. УВ индексот денес има вредност 9, а максималната температура во Охрид ќе се искачи до 33. степени.

– До среда ќе се задржи сончево и многу топло време. Ќе биде активирано жолто, а во некои подрачја и портокалово ниво за опасност од високи температури и УВ зрачење, информираат од УХМР. (Крај)

извор: УХМР фото: ОхридПрес

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука