Избор Свет

Горештините на Алјаска ги убиваат лососите

Алјаска, 12. август 2019 (ОХРИДПРЕС) – Рекордни горештини ја погодија Алјаска летово, а жителите тврделе дека има помор на риби, пренесува „Алјаска публик медиум“.

Според експертите, лососите веројатно имаат срцев удар поради екстремно високите температури на реката Кускоким.

На температури над 20 Целзиусови степени, лососите не се навикнати. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука