Избор Култура Локална самоуправа Охрид ТОП ВЕСТИ

Вечерва во Велгошти манифестацијата „Вечер на Живко Чинго“

Охрид, 13. август 2019 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва во атарот на црквата „Св. Петка“ во селото Велгошти ќе се одржи традиционалната културна манифестација „Вечер на Живко Чинго“.

Ќе биде положено цвеќе пред спомен-обележјето на Живко Чинго, по што ќе се обрати претставник на општина Охрид. Беседа за Живко Чинго ќе одржи академик Ала Генадјевна Шешкен, а манифестацијата ќе биде заокружена со културно – уметничка програма.

На победничката на конкурсот за најдобар расказ Драгана Лукан Николоски ќе и биде врачена наградата во вредност од 30.000 денари.

Манифестацијата почнува во 20:00 часот. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука

Слични објави