Избор Свет

Од утре забрането пушење во затворен простор во Црна Гора

Подгорица, 13. август 2019 (ОХРИДПРЕС) – Црногорскиот Закон за ограничување на употребата на тутунски производи, според кој ќе биде забрането пушењето во затворен простор, утре стапува во сила, а за прекршителите предвидена е казна и до 20.000 евра.

Законот со кој се забранува употреба на тутунски производи во јавни затворени простории, освен во казината, беше едногласно усвоен на 31-ви јули.

Со новиот закон не е дозволено пушење во која било просторија или дел каде се конзумира храна и пијалаци. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука

Слични објави