Спорт

Формирани двојките за плејофот во Лига Европа

Нион, 16. август 2019 (ОХРИДПРЕС) – По одигрувањето на реваншите од третото квалификациско коло, познати се двојките за плејофот во Лига Европа.

Во двомеч за место во второто по квалитет фудбалско натпреварување во Европа ќе се сретнат:

Судува (Литванија) – Ференцварош (Унгарија)
Копенхаген (Данска) – Рига (Летонија)
Селтик (Шкотска) – АИК (Шведска)
Арарат-Ерменија (Ерменија) – Дуделанж (Луксембург)
Лудогорец (Бугарија) – Марибор (Словенија)
Линфилд (Северна Ирска) – Карабах (Азербејџан)
Слован (Словачка) – ПАОК (Грција)
Астана (Казахстан) – БАТЕ (Белорусија)
Торино (Италија) – Вулверхемптон (Англија)
АЕК (Грција) – Трабзонспор (Турција)
Легија Варшава (Полска) – Ренџерс (Шкотска)
Феенорд (Холандија) – Хапоел БШ (Израел)
Стеауа (Романија) – Виторија Гимараеш (Португалија)
Гент (Белгија) – Ријека (Хрватска)
ПСВ (Холандија) – Аполон (Кипар)
Еспањол (Шпанија) – Зориа (Украина)
Партизан (Србија) – Молде (Норвешка)
Брага (Португалија) – Спартак (Русија)
Малме (Шведска) – Бнеи Јехуда (Израел)
Стразбур (Франција) – Ајнтрахт (Германија)
АЗ Алкмар (Холандија) – Антверпен (Белгија).

Првите натпревари ќе се играат на 22 август, реваншите седум дена подоцна. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука

Слични објави