Економија ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ ОБРАЗОВАНИЕ Охрид ТОП ВЕСТИ

„Тамаро“ маркетите со донација за првачињата во ОУ „Братство Единство“

Охрид, 2. септември 2019 (ОХРИДПРЕС) – На стартот на новата учебна година, „Тамаро“ маркетите ги изненадија првачињата во ОУ „Братство Единство“.

На денешната свечена приредба, што се одржа во двата објекти на училиштето, по повод првиот школски ден на сите првачиња кои се запишани во ова училиште, на македонски, албански и турски јазик, добија маички со натпис „Јас сум прваче“ на трите наставни јазици.

– Ова е 72-ра генеарација првачиња. Во текот на летото ги извршивме сите подготовки, заедно со наставниците и целиот персонал на училиштето. Почетокот на новата учебна година го означивме со подарок за првачињата. Благодарение на маркетите „Тамаро“ им дадовме по една маичка со натпис „Јас сум прваче“ напишано на трите наставни јазици. Се надевам дека за првачињата ќе имаме уште донации, рече Мехмед.

Во ОУ „Братство Единство“ се запишани 100-на деца на трите наставни јазици, 18 на турски, 30 на албански и останатите на македонски. (Крај)

извор: ОхридПрес фото/видео: ОхридПрес

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука