ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Туризам

Охридското Езеро кај Поградец годинава порибено со 1,5 милиони парчиња подмладок на пастрмка

Поградец, 2. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС) – Охридското Езеро од албанска страна годинава е порибено со 1,5 милиони парчиња подмладок на ендемичниот вид охридска пастрмка.

Албанските медиуми јавуваат дека бројката се зголемува од година во година, во насока на подобрување на локалната економија, која во голема мерка се базира на туризмот и продажбата на риба во регионот на Поградец.

Image may contain: 1 person, sky, cloud, ocean, outdoor and water

Image may contain: 6 people, people smiling, people standing and outdoor

Првиот човек на Поградец Ilir Xhakolli истакнал дека се преземаат бројни мерки за заштита на рибниот фонд и дека од идната година во селото Лин планираат да направат посебна манифестација наречена „Празник на пастрмката“. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука