Избор Охрид Празници

Светли Четврток

Охрид, 16. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Православните христијани го одбележуваат Светли Четврток.

По тој повод, денес во црквата „Св. Јован Богослов“ – Канео се служи света Архиерејска литургија.

Се служи едноцрквие за Охрид. Едноцрквие ќе се одржи и утре по повод празникот Источен Петок-Балаклија.

Црковните свечености оваа недела ќе се заокружат со света архиерејска литургија по повод празникот Томина Недела. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука

Слични објави