Спорт

Чешка ја „спакува“ Англија во 85 минута, лоб-ремек дело на Роналдо (видео)

Прага , 12. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС)Во Чешка се слави, совладан е фаворитот Англија. Домашните фудбалери со гол во 85 минута славеа победа со 2-1 против селекцијата на „Гордиот Албион“ во квалификациите за Европското првенство 2020.

Триесетгодишниот Зденек Ондрашек синоќа дебитираше за својата селекција.


Претходно, Англија прва дојде во водство, уште во 5. минута со гол од пенал на Хари Кејн. По само 4 минути Чесите го израмнија резултатот преку Брабец.

Во Лисабон, Португалија предводена од Кристијано Роналдо стигна до лесни 3-0 против аутсајдерот Луксембург, а најинтерсниот момент на мечот се случи во 65 минута кога Роналдо со прекрасен лоб удар донесе водство за својата селекција тогаш од 2-0.

Целиот текст прочитајте го ОВДЕ

извор: Топспорт фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука