Спорт

Барса-Атлетико и Валенсија-Реал во полуфиналето на шпанскиот Суперкуп

Мадрид, 12. ноември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Шпанскиот фудбалски Суперкуп во своите три наредни изданија ќе се игра турнирски со три клуба и тоа надвор од европскиот континент, а вчера беше направена ждрепка за мечевите во јануари во градот Џеда, во Саудиска Арабија.

Ждрепата сакаше во полуфиналето да играат Барселона – Атлетико Мадрид и Валенсија – Реал Мадрид. „Лилјаците“ и „кралевите“ ќе се сретнат на 8 јануари, еден ден подоцна е каталонско-мадридскиот дуел, а финалето е закажано за 12 јануари.

Еден од условите кои ги бараше шпанската федерација кога се договараше со Саудијците, беше да се дозволи влез на жените на стадионот кој собира 62.000 гледачи. Победникот ќе освои 2 милиони евра, а самото учество носи 800.000 евра. (Крај)

извор: Плусинфо фото: архива

@OhridPress - Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на OhridPress значи дека се согласувате со условите за преземање, кои се објавени тука